• print
یادداشت “محمد عسلی” ۳۰ آبان ۱۳۹۴

یادداشت
محمد عسلی
بسیج، فرهنگ دفاع مردمی
آدم وقتی حال و روز امنیت کشورهای اروپایی، آسیایی و حتی آمریکا را از رسانه‌های خودشان می‌بیند و آنها را در مقابل عملیات هدفمند تروریستی و پیشگیری از صدمات و آسیب‌ها ملاحظه می‌کند که تا چه میزان با آن همه قدرت نظامی، مالی و دیپلماسی درمانده و ناتوان به نظر می‌رسند و اینکه در برابر یک تشکیلات تروریستی تازه تأسیس، آن هم در مناطق اشغالی سوریه و عراق چند سال است مدام بر سرشان بمب می‌ریزند و یکی پس از دیگری هواپیماهای پیشرفته را به بالای سر آنها گسیل می‌کنند، اما به خود جرأت حضور نظامی نمی‌دهند؛ آن وقت به اهمیت مجاهدت‌ها و ایثار رزمندگان بسیجی پی می‌برد که چگونه ظرف ۸ سال جنگ تحمیلی توانستند در برابر یک کشور تا بن دندان مسلح بایستند و حتی یک وجب از خاک پاک ایران را به دشمن ندهند پی می‌برد، نه صرفاً به این دلیل که رزمندگان بسیجی، ارتشی و سپاهی ما افراد شجاع، از جان گذشته و مدافعی تمام عیار بودند، بلکه به لحاظ قوت فرهنگی که محرک آنها برای مقاومت و ظلم‌ستیزی بود می‌باید به خود ببالیم و در حفظ و حراست از آن تمامی هم و غم خود را به کار گیریم.
زیرا عملیات تروریستی که القاعده، طالبان، داعش و امثالهم توسط افراد فریب خورده و اغوا شده در مصاف‌های مختلف انجام داده‌اند نیز به یک ازخودگذشتگی نیاز داشته و بدون باور دینی یا مذهبی درست یا غلط نمی‌توان کسی را برای کشته شدن آماده کرد و وعده بهشت به او داد.
و اما بعد.
بسیج که از فرهنگ ناب انقلاب اسلامی بهره گرفته و انفاس طیبه شهدای بزرگی را پشتوانه دارد مرز مقامی، شخصیتی، علمی و یا استاد و شاگردی ندارد زیرا در طول ۳۶ سالی که از تأسیس آن توسط امام راحل (ره) می‌گذرد، به عنوان بازوی انقلاب در عرصه‌های مختلف قدرت‌نمایی کرده و در برابر تمامی ترفندها و تجاوزات گرم و نرم دشمن ایستاده و امنیت و امید را برای آحاد ملت شریف ایران به ارمغان آورده است.
و اگر بگوییم بسیج نه فقط درخت پربار سر بر آورده از سرزمین انقلاب اسلامی است، بلکه هدیه خداوند است سخنی به گزاف نگفته‌ایم. چرا که وقتی خداوند مقلب القلوب والابصار است و قلب‌ها و دیدگان را به سمت صواب رهنمون است، رستاخیز بر پا شده از طرف مردم برای مقابله با دشمنان و دفاع از شرف، حیثیت و هویت ایرانی و اسلامی ما در قالب بسیج مردمی محقق شد و اینک نیز این فرهنگ نهادینه شده مقاوم و استوار با کوله‌باری از تجربه، چشم امید ملت‌های مظلوم مسلمان را به خود متوجه ساخته است. چونان که شاهدیم در فلسطین، عراق و سوریه الگوی بسیج مردمی ما در حال شکل‌گیری است.
فرهنگ بسیجی بالاصاله بازوی توانمند انقلاب اسلامی ماست که در اراده و اندیشه بسیجیان مؤمن و مخلص تبلور یافته است و روز به روز بر اقتدار و صلابت خود می‌افزاید.
با این وصف زمانی قداست و اعتبار این نهاد مردمی حفظ می‌شود که از آن استفاده ابزاری نشود و به خوبی هدایت شود تا شأن و اعتبار آن در وظایفی که عهده‌دار است حفظ گردد.
بدیهی است در این میان عده‌ای سودجو از اعتبار و شأنیت بسیج سوء استفاده‌هایی کرده‌اند که گذشت زمان رسوایی آنان را آشکار کرده و همانند ریگی در کفش یا وصله نچسبی به بیرون پرتاب شده‌اند و اگر امروز بسیج مورد احترام و امید مردم است به همین دلیل است که افراد بسیجی به دنبال آب و نان نبوده‌اند و از اسم و رسم آن پله‌های ترقی نساخته‌اند. امروز بسیجی اگر یک سردار باشد یا یک سرباز ساده هدفش جز مجاهدت و ایثار نیست، چرا که خود را مدیون شهدای بزرگ بسیجی می‌داند که سالم و پاک با هدفی مقدس ره صد ساله را یک شبه طی کردند و راهی رفتند که شهدای کربلا رفتند.
آنچه امروز داریم حاصل خون شهدای بسیجی و دیگر شهدای مدافع میهن اسلامی است، این داشته‌ها وارداتی نیستند، اما می‌توان آنها را صادراتی کرد. این داشته‌ها خریدنی نیستند، فروشی هم نمی‌توانند باشند. این داشته‌ها زنده، محرک و با اقتدارند؛ چرا که چشمه‌های خودجوش و رودهای پرخروشند، دشمنان از نهیب نگاهشان بیم دارند و دوستان از صدای گام‌هایشان قوت قلب می‌گیرند.
بسیجیان روزنه‌های گشوده به سوی روشنایی‌اند و هشدار دهنده راه‌های انحرافی پس ارج بگذاریم به مادران و پدران ایثارگری که چنین فرزندان غیور و قهرمانی را پرورده‌اند. به معلمان و مربیانی که آنها را آموزش داده و راه راست را به آنها نشان داده‌اند. به رهبران عالیقدری که امنیت و اقتدار کشور را به اراده آهنین آنان گره زده‌اند. و به خودشان، به بسیجیان از جان گذشته‌ای که شب و روزشان را در اندیشه خدمت صادقانه و اخلاص در عمل طی می‌کنند.
والسلام

Comments are closed.