• print
سرمقاله “محمد عسلی” ۲۸ اسفند ۹۵

سرمقاله
محمد عسلی
جهان در سالی که گذشت
سال ۹۵ هم سال کوتوله¬های سیاسی در جهان بود، کوتوله¬هایی که جهان پرآشوب کنونی را با جنگ، آوارگی، فقر، تبعیض نژادی و سیاست¬های اسلام¬هراسی رقم زده¬اند.
 پیروزی دونالد ترامپ با تأثیرپذیری از پوپولیسم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بدین معنی است که مردم آمریکا، بویژه کسانی که به ترامپ رأی دادند از سیاست¬های غیرشفاف و مزورانه رؤسای جمهور قبلی و حتی قبل¬تر به تنگ آمده¬اند.
دیگر آنکه فقر، بیکاری و خسارات جنگ¬های آمریکا در آسیای جنوب غربی و شرقی مانند عراق و افغانستان چهره کریه خود را به مردم نشان داده و هر آنچه بعد از فرو ریختن برج¬های دوقلو آثار بد اقتصادی را به جای گذشت بعدتر از آن بدهی¬های دولت آمریکاست که ترامپ را وادار می¬کند بگوید: «ما در جنگ پیروزی نداشته¬ایم»
 خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز بی¬تأثیر از مشکلات اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری در انگلیس نیست که آن را به یک زلزله سیاسی در اروپا تشبیه کرده¬اند.
 اختلافات روسیه و ترکیه که بازتاب وسیع سیاسی و اقتصادی داشت و سقوط یک فروند جنگنده میگ روسی توسط هواپیماهای ترکیه مسایل اختلافی روسیه با ترکیه در مورد جنگ در سوریه را تحت¬الشعاع قرار داد که نهایتاً با ترور سفیر روسیه در ترکیه دامنه اختلافات بالاتر رفت نیز از اهم اخبار جهان بوده¬اند.
 کودتای عقیم نظامیان ترکیه بر علیه دولت اردوغان و دستگیری و زندانی هزاران نفر از مخالفان و مظنونین نیز برای چند ماه از اخبار روزانه شبکه¬های جهانی بوده و هم¬اکنون نیز اختلاف ترکیه با اروپا بر سر جلوگیری از ورود وزیر امور خارجه ترکیه به هلند دامنه گسترده¬تری پیدا کرده است.
 دستاوردهای جنگ سوریه برای بشاراسد که منجر به آزادسازی حلب و بخش¬های وسیعی از شهرها و روستاهای اشغال شده توسط داعش و مخالفان گردیده برگ برنده بیشتری را نصیب دولت سوریه در مذاکره با مخالفان کرده و روز به روز وضعیت بهتر و شرایط مطلوب-تری را برای دولت سوریه رقم زده است.
 جنگ عراقی¬ها با داعش و پیروزی¬هایی که دولت عراق در آزادسازی شهرهای مهم عراق به دست آورده نیز از اهم خبرهای رسانه¬های جهانی بوده است. نهایتاً سال ۹۵ برای داعشی¬ها سال شکست و عقب¬نشینی¬های ممتد از مناطق و شهرهایی بوده است که در سوریه و عراق به دست آورده بودند.
 یکی دیگر از وقایع مهم و خبرساز مرگ فیدل کاسترو بود که منجر به بهبودی روابط کوبا با آمریکا گردید.
 استیضاح رئیس جمهور برزیل، صلح دولت کلمبیا با مخالفان، رکوردشکنی تورم در ونزوئلا و برکناری رئیس جمهور کره جنوبی به جرم حمایت از فساد مالی یکی از دوستان و انتخاب آنتونیو گوترش به سمت مدیرکل سازمان ملل متحد نیز از موارد خبرساز در سال ۹۵ بوده است.
 عمیات تروریستی در اروپا از جمله فرانسه، بلژیک و… ناامنی بیشتری را در اروپا رقم زد.
 سیل¬های ویرانگر در آمریکا، اروپا، کشورهای آسیای جنوب شرقی و چین و خشکسالی در آفریقا نیز از خبرهای نسبتاً مستمر سال ۹۵ بود که منجر به کشته و بی¬خانمان شدن بسیاری از مردم کشورهای مذکور گردید.
و اما بعد:
وقایعی مهمی نیز در کشور عزیزمان ایران روی داده که اهم آن از این قبیل است:
 آثار و تبعات اقتصادی و سیاسی برجام و مخالفت¬های پی¬درپی رئیس جمهور جدید آمریکا با توافق ۱+۵ با ایران نیز از جمله خبرهای مستمر سال ۹۵ بوده است.
 جلوگیری از مردم مسلمان ۷ کشور از جمله ایران برای ورود به خاک آمریکا که تاکنون با اما و اگرهای بسیاری مواجه بوده است و اختلاف و شکاف عمیقی بین مردم آمریکا و رئیس جمهور جدیدشان ایجاد کرده به نحوی که دستور ترامپ توسط چند قاضی ایالات¬های آمریکا مردود اعلام شده و موجب عقب¬نشینی ترامپ از مواضع خود در این مورد و موارد دیگر تصمیمات و اظهاراتش گردیده است.
 ورود دو فروند از هواپیماهای شرکت ایرباس به ایران که از دستاوردهای توافق برجام بوده، فروش نفت تا سقف دو برابر فروش قبل از برجام و ورود بسیاری از سران کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی به ایران برای قراردادهای جدید اقتصادی و همکاری¬های سیاسی و فرهنگی نیز از این دست بوده¬اند.
 ارتحال آیت¬الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری که ضایعه اسفناکی توصیف گردید و خلأ وجودی ایشان در جایگاه ریاست تشخیص مصلحت نظام نیز یکی از اخبار مهم رسانه¬های داخلی و خارجی بوده است.
 رشد اقتصادی اعلام شده بین ۵/۹ تا ۱۱ درصدی از طرف دولت آقای روحانی و پایین آمدن نرخ بیکاری بر اساس آمارهای اعلام شده و سرشماری نفوس و مسکن و اعلام میزان جمعیت فعلی در ایران نیز از اهم اخبار داخلی بوده است.
 نزول باران¬های سیل¬آیا در غرب، شمال و جنوب و شرق ایران که باعث شادمانی مردم و پر شدن بیشتر سدهای کشور شد نیز خبرساز بود هر چند تعدادی از هموطنان کشته، مجروح و بی¬خانمان شدند.
 مانورهای نظامی و آزمایش¬های موشکی ایران به ویژه استقرار موشک¬های پیشرفته S300 نیز از جمله رویدادهای خبرساز در سطح رسانه¬های جهانی بوده¬اند.
 آتش¬سوزی در پاساژ پلاسکو و فرو ریختن آن که به شهادت تعدادی از آتش¬نشان¬های فداکار انجامید و سوگواری و تألمات شدید مردم غیرتمند ما را در پی داشت نیز از جمله وقایع ناگوار بود که برای این واقعه ۳ روز عزای عمومی اعلام شد.
 خروج قطار مشهد، تبریز از ریل که منجر به کشته و مجروح شدن تعداد قابل توجهی از هموطنان بیگناه و زائرین گردید نیز از جمله وقایع خبرساز بوده است.
 و نهایتاً کشف فساد و اختلاس¬های کلان در بخش دولتی و خصوصی که اخبار آن مستمر از شبکه¬های داخلی و خارجی پخش شده خبرساز بوده و هستند.
 کشف و اعلام حقوق¬های نجومی توسط مدیران بخش¬های دولتی و نیمه¬دولتی نیز از جمله خبرهای مهم و قابل تفسیر و تحلیل بودند.
 مرگ تنی چند از هنرمندان سینما و تئاتر و علمای اعلام و وقایع ناگوار دیگری که در حوصله این نوشتار نیست از جمله وقایع تلخ سال ۹۵ است.
و در پایان ایران ما خوشبختانه در سال ۹۵ از نعمت امنیت و آرامش خوبی برخوردار بوده و علیرغم جنگ¬های همسایگان و ناامنی¬هایی که در کشورهای همسایه از جمله افغانستان، عراق، بحرین، عربستان و ترکیه شاهدیم، ایران اسلامی و مردم شریف و عزیز ما از نعمت امنیت خوب و قابل قبولی برخوردارند هر چند به لحاظ اقتصادی بازار گرفتار رکود و دولت با کمبود شدید نقدینگی مواجه بوده¬اند.

Comments are closed.