• print
سرمقاله “محمد عسلی” ۱۸ آبان ۱۳۹۸

سرمقاله
محمد عسلی
هفته وحدت، وحدت ملی و دینی
اگر از دیرباز کشور عزیز ما مورد تاخت و تاز دشمنان و کشورگشایان بوده است به لحاظ موقعیت جغرافیایی خاص است که دسترسی به دیگر کشورهای همسایه را از طریق آب و خاک برای متجاوزان آسان می‌کرده و غنای خاک و مردمانی هوشمند و مبارز نیز طمع و حرص بیگانگان را تحریک می‌نموده است. کشورگشایانی مانند اسکندر مقدونی، تیمور لنگ، چنگیزخان مغول و بعضاً همسایگانی از ترک‌ها و غزها، روسیه و انگلیس در گذشته‌های دور و نزدیک چشم طمع به آب و خاک ما داشته‌اند و در طول تاریخ چند هزار ساله ما نیز در دوره‌های مختلف تاریخی از زمان هخامنشیان به بعد سرزمین‌هایی را فتح کرده و امپراتوری‌هایی را تشکیل داده‌ایم تا به امروز که پس از شکست و پیروزی‌هایی که در میادین متعدد جنگ داشته‌ایم به عنوان پرقدرت‌ترین کشور در منطقه خاورمیانه و جنوب غربی آسیا مورد توجه جهانیان و دشمنی آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش قرار گرفته‌ایم.
یکی از شگردهای تبلیغاتی دشمنان ملت ایران روش کهنه انگلیسی‌هاست که اینک آمریکایی‌ها هم از آن پیروی می‌کنند. همان تفرقه‌بیانداز و حکومت‌کن که در دویست ساله اخیر با شگردهای امتحان شده و با عنوان مذهب علیه مذهب استعمارگران توانسته‌اند در مقاطع زمانی خاص در ایران جنگ داخلی راه بیاندازند و برادرکشی را باب کنند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که خطر تفرقه بین مذاهب اسلامی جدی بوده مسأله وحدت بین شیعه و سنی با هدف پرهیز از اختلافات مذهبی و ایجاد زمینه وحدت بیشتر اجرایی شد و حضرت امام راحل(ره) به این موضوع تأکید فرمودند و خوشبختانه از آن تاریخ تا به اینک دشمنان علی‌رغم تبلیغات سوء و فشارهای زیاد نتوانستند در ایران جنگ و جدال بین شیعه و سنی راه بیاندازند.
هفته وحدت که از تولد پیامبر گرامی اسلام(ص) به روایت اهل تسنن به مدت یک هفته در تقویم رقم خورده است فرصت مناسبی است تا تمامی ملت شریف ایران با تأسی به مشترکات دینی و مذهبی به اهمیت وحدت بین شیعه و سنی بیشتر آگاه گردند و بهانه‌ای برای سوءاستفاده به دشمنان و فریب‌خوردگان ندهند.
بدیهی است آنچه ما را از گزند و جرأت تجاوز بیگانگان تاکنون مصون داشته است درک این موضوع مهم است که در سایه وحدت و یکدلی مرزهای ما امن و اختلافاتی بروز نمی‌کند که منجر به تفرقه شود.
متأسفانه امروز شاهد تهاجم گسترده و حساب شده غارتگران منابع و منافع مسلمانان در سراسر آسیا و آفریقا هستیم که یا به بهانه‌های واهی مسلمانان روهنگیایی را از خانه و کاشانه‌شان آواره می‌کنند و یا داعشی‌ها را به جان مردم بی‌گناه می‌اندازند و یا مستقیماً به کشورهای مسلمان لیبی، عراق، افغانستان، سوریه، یمن و فلسطین حمله نظامی می‌کنند و یا کشوری مانند ترکیه را در جنگ با کردها دخیل می‌کنند و یا عربستان و امارات و کویت و امثالهم را به گاو شیردهی تشبیه می‌کنند که باید شیرشان را دوشید و منابع نفتی‌شان را به غارت برد و چون نمی‌توانند با حملات نظامی انقلاب اسلامی ما را از میان بردارند به بهانه‌های مختلف قصد دارند با تحریم و تهدید اقتصاد ما را از پای درآورند تا آنجا که نارضایتی عمومی موجب پشت کردن به انقلاب و اسلام شود و آنها بتوانند همانند کشورهای دیگر مسلمان از ما باجخواهی کنند و بگویند برای حفظ امنیت‌تان پول بدهید.
آری در آستانه میلاد پیامبر اکرم(ص) مسلمانان به این مسایل و مشکلات گرفتارند. مسلماً در چنین شرایطی حفظ وحدت و اتحاد همگانی رمز پیروزی و موجب استقامت و دفاع مشروع در برابر تجاوز و طمع بیگانگان از جمله آمریکا خواهد بود زیرا شیعه و سنی، کلیمی و زرتشتی و مسیحی و ارمنی همه در یک کشتی نشسته‌اند و هر خللی که در اثر طوفان‌های سیاسی و نظامی و اقتصادی این کشتی و حرکت آن را به خطر اندازد هیچکس نمی‌تواند به تنهایی خود را نجات دهد.
خوشبختانه گذشته‌های دور و نزدیک این حمیت و شجاعت ایرانیان را به اثبات رسانده و اگر امروز ایرانی سرافراز و کهن بر پهنه گیتی رایتی بر فراز و در اهتزاز دارد حاصل فهم و هوشمندی و استقامت و پایداری و ایمان و باور الهی ملت ایران است. هفته وحدت و میلاد مبارک پیامبر اسلام را گرامی می‌داریم و از خداوند بزرگ برای تمامی مسلمانان سراسر جهان آزادی و استقلال و پیروزی مسألت داریم. بدان امید که با تکیه بر اسلام واقعی رفاه و امنیت و عاقبت به خیری نصیب گردد و جهل و بی‌خبری و عوام‌فریبی از سرزمین‌های مسلمانان بیرون رود.
والسلام

Comments are closed.