• print
یادداشت سردبیر “اسماعیل عسلی” ۲۷ اسفند ۹۴

یادداشت سردبیر
اسماعیل عسلی
سلام بر نوروز
برای ایرانیان که هزاران سال است همگام با نسیم بهاری خانه تکانی می کنند و چهره ی خندان طبیعت را در آیینه ی چشمه ساران به تماشا می نشینند و همزمان با شکوفایی درختان و جلوه گری سبزه زارها، لباس نو بر تن می کنند و با مشاهده گوهرافشانی ابرها، سخاوتمندانه به دستگیری همنوعان می شتابند، نوروز دروازه ای گشوده به سالی سرشار از تلاش و پویایی است. سالی که در سایه سار دید و بازدیدها و گفت و شنودها و خنده ها و پایکوبی ها بانشاط و سرخوش آغاز می شود.
مردم در اولین روز سال به سلام روشنایی برمی خیزند و با کینه زدایی از دل ها با همگان از در آشتی در می آیند. درآمیختگی باورهای دینی با آیین های نوروزی با هدف ما نایی نوروز از یک سو و تقدس یافتن آن از سویی دیگر تضمین کننده ی حفظ حریم ارزش ها به موازات پایبندی به آداب و رسوم ویژه ی این ایام است.
پیام هایی که همزمان با تحویل سال و تا چند روز پس از آن بین ایرانیان و ساکنان کشورهایی که نوروز را گرامی می دارند رد و بدل می شود رکوردی بی نظیر محسوب می شود که نشان دهنده ظرفیت بالای نوروز برای ایجاد همدلی و هم افزایی عاطفی است. از سوی دیگر تحکیم وحدت ملی در سایه ی نوروز نیز از دیگر دستاوردهای آن محسوب می شود چرا که تمامی ایرانیان با هر نوع رویکرد دینی و مذهبی و قومی و نژادی آیین مشترکی را در زمانی مخصوص به جای می آورند و خود را موظف می دانند که در این روزها بهترین مناسبات را با یکدیگر داشته باشند.
همگرایی در خانواده ها و احترام به پیشکسوت ها و بزرگان فامیل نیز در ایام نوروز برجستگی بیشتری دارد.
حتی کودکان نیز در این ایام با احساس فراغت بیشتر شادی منحصر به فردی را تجربه می کنند که ماندگاری دارد و یادآوری آن حتی در دوران پیری نیز برای آنها خاطره است.
بچه ها در ایام نوروز و در مدت زمانی کوتاه هم موفق به دیدار عمو و عمه و خاله و دایی می شوند و به مسافرت و گشت و گذار می روند، لباس نو بر تن می کنند، شادی می کنند و از خوردن میوه و آجیل و شیرینی لذت می برند و خستگی ناشی از شب نشینی های باشکوه را با خواب در هوای بهاری بدون دغدغه های معمول جبران می کنند، هر چند معلوم نیست نسل های آینده عمه و خاله و دایی و عمویی داشته باشند که از آنها عیدی بگیرند و از همنشینی با آنها لذت ببرند!
به نظر می رسد که تغییر سبک زندگی حتی آداب نوروزی را نیز دچار دگرگونی کند متأسفانه در حالی که قبلاً مسافرت تنها بخشی از برنامه های نوروزی به حساب می آمد امروزه کم نیستند خانواده هایی که حتی قبل از تحویل سال بار سفر می بندند و در آستانه بازگشایی مدارس خسته و کوفته به خانه برمی گردند در حالی که دید و بازدیدها را نیز انجام نداده اند.
سفرهای نوروزی در بر گیرنده حجم قابل توجهی از خاطرات این ایام است و با مطالعه ی آمار سفرها و مقصد شهروندان این سؤال پیش می آید که به چه دلیل برخی ترجیح می دهند برای گذران تعطیلات نوروزی به کشورهایی نظیر ارمنستان، ترکیه، دوبی، مالزی، سنگاپور و… بروند.
با پاسخگویی به چنین پرسشی متولیان فرهنگی و کسانی که برای نشاط و سرزندگی مردم برنامه ریزی می کنند باید ضمن بازنگری در سمت گیری های بازدارنده به تغییر شرایط و فضا کمک کنند و از خروج سالیانه میلیاردها دلار ارز از کشور جلوگیری به عمل آورند.
ایران خاستگاه نوروز و آیین های نوروزی است و چه خوب است که دستاوردهای اقتصادی آن نیز نصیب ایرانیان شود و اینگونه نباشد کسانی که آزمندانه به مرزهای آبی ما می نگرند یا برای فرهنگ ما خط و نشان می کشند، چشم امید به آمدن نوروز و هجوم مسافران به آنسوی مرزها داشته باشند.
بدان امید که سال پیش رو برای همه ایرانیان در هر کجای جهان هستند سال خوبی باشد و انسان های ساکن این کره خاکی نیز آیین آشتی و صلح و صفا را در مکتب نوروز بیاموزند و سال ۹۵ سال خوبی برای بشریت باشد.

Comments are closed.