سرمقاله
محمد عسلی
جهان در سالی که گذشت
سال ۹۵ هم سال کوتوله¬های سیاسی در جهان بود، کوتوله¬هایی که جهان پرآشوب کنونی را با جنگ، آوارگی، فقر، تبعیض نژادی و سیاست¬های اسلام¬هراسی رقم زده¬اند.
 پیروزی دونالد ترامپ با تأثیرپذیری از پوپولیسم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بدین معنی است که مردم آمریکا، بویژه کسانی که به ترامپ رأی دادند از سیاست¬های غیرشفاف و مزورانه رؤسای جمهور قبلی و حتی قبل¬تر به تنگ آمده¬اند.
دیگر آنکه فقر، بیکاری و خسارات جنگ¬های آمریکا در آسیای جنوب غربی و شرقی مانند عراق و افغانستان چهره کریه خود را به مردم نشان داده و هر آنچه بعد از فرو ریختن برج¬های دوقلو آثار بد اقتصادی را به جای گذشت بعدتر از آن بدهی¬های دولت آمریکاست که ترامپ را وادار می¬کند بگوید: «ما در جنگ پیروزی نداشته¬ایم»
 خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز بی¬تأثیر از مشکلات اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری در انگلیس نیست که آن را به یک زلزله سیاسی در اروپا تشبیه کرده¬اند.
 اختلافات روسیه و ترکیه که بازتاب وسیع سیاسی و اقتصادی داشت و سقوط یک فروند جنگنده میگ روسی توسط هواپیماهای ترکیه مسایل اختلافی روسیه با ترکیه در مورد جنگ در سوریه را تحت¬الشعاع قرار داد که نهایتاً با ترور سفیر روسیه در ترکیه دامنه اختلافات بالاتر رفت نیز از اهم اخبار جهان بوده¬اند.
 کودتای عقیم نظامیان ترکیه بر علیه دولت اردوغان و دستگیری و زندانی هزاران نفر از مخالفان و مظنونین نیز برای چند ماه از اخبار روزانه شبکه¬های جهانی بوده و هم¬اکنون نیز اختلاف ترکیه با اروپا بر سر جلوگیری از ورود وزیر امور خارجه ترکیه به هلند دامنه گسترده¬تری پیدا کرده است.
 دستاوردهای جنگ سوریه برای بشاراسد که منجر به آزادسازی حلب و بخش¬های وسیعی از شهرها و روستاهای اشغال شده توسط داعش و مخالفان گردیده برگ برنده بیشتری را نصیب دولت سوریه در مذاکره با مخالفان کرده و روز به روز وضعیت بهتر و شرایط مطلوب-تری را برای دولت سوریه رقم زده است. (ادامه…)