سرمقاله
محمد عسلی
هر دم از این باغ بری می رسد!
سیاست جنگ‌طلبانه آمریکا در خاورمیانه با روی کار آمدن ترامپ روندی صعودی را دنبال می‌کند به گونه‌ای که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را از استقلال رأی و تصمیمات مدبرانه سیاسی بازداشته و با ایران‌هراسی به آنان تفهیم شده اگر از سیاست‌های مداخله‌گرانه آمریکا تبعیت کنند در برابر مداخلات و نفوذ ایران تنها نخواهند ماند و آمریکا از آنان پشتیبانی نخواهد کرد. روند کنونی مبارزه با تروریسم در سوریه، یمن، لبنان و عراق که ایران یکی از کشورهای تأثیرگذار در سرکوب نیروهای تروریستی مخالف با امنیت و آرامش مردم این کشورها بوده و پیروزی سوریه نیر در حال تکمیل است به این قضایا و توهمات کمک کرده که علیرغم هزینه‌های زیاد کشورهای مذکور برای حذف بشار اسد و به قدرت نشاندن نیروهای مخالف دولت سوریه که در رأس آنها عربستان با حمایت‌های همه جانبه نظامی و سیاسی آمریکا در طول سال‌های گذشته تلاش کرد جنگ را در سوریه به نفع خود خاتمه دهد و هم اکنون شکست قطعی خود را شاهد است این ذهنیت را تداوم بخشیده که باید ایران را در منطقه منزوی کنند.
لذا نخست عربستان روابط دیپلماتیک خود را به بهانه حمله گروهی غیرمسئول به سفارت عربستان در تهران قطع نمود، سپس با تحریک بعضی کشورهای عربی و کشورهایی که به واسطه حمایت‌های مالی تحت‌الحمایه بودند از آنان خواست روابطشان را با ایران قطع و یا محدود کنند.
این ترفند توفیقاتی به دست نیاورد. نیروهای امنیتی عربستان به سراغ گروه‌های تروریستی از جمله داعش و مخالفان ایران در خارج از کشور رفتند و تلاش کردند با تطمیع آنان امنیت مثال‌زدنی ایران را مخدوش نمایند.
هوشمندی و درایت و قدرت نیروهای نظامی و امنیتی ما پوزه تروریست‌ها را به خاک مالید و بسیاری از عملیات طراحی شده آنان را قبل از هر اقدامی در مرزها و داخل کشور عقیم کرد و نیروهای قسم خورده آنان را از میان برداشت. (ادامه…)