سرمقاله
محمد عسلی
کلوخ انداز را پاداش سنگ است
انعکاس خبر شلیک موشک¬های میان¬برد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر فرماندهان داعش در دیرالزور سوریه در شبکه¬های رسانه¬ای جهان آنچنان غافلگیرکننده بود که حدس هر نوع حمله¬ای جز این برای تحلیلگران مسایل نظامی و سیاسی منطقه می¬رفت. از این رو علیرغم حدس و گمان¬های ناشی از تبعات اقدام نظامی ایران که سرفصل اخبار و تیتر رسانه¬ها شد همه در تحلیل¬های خود یک وجه مشترک داشتند و آن اینکه صبر مسئولان کشور ایران سر آمد و پس از ۳۰ سال که از پایان جنگ تحمیلی ایران و عراق می¬گذرد ایران به سرکردگان گروه تروریستی داعش، حامیان آنها و کشورهای حامی تروریست¬ها از جمله آمریکا و عربستان بدینوسیله پیام فرستاد که با دم شیر بازی نکنند.
و به قول سعدی:
«نمی¬ترسی ای گرگ ناقص خرد
که روزی پلنگیت بر هم درد؟»
پیام شجاعانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه فقط درسی آنچنانی به داعش زخم خورده داد بلکه به دوستان و دشمنان منطقه هم تفهیم کرد که:
«چو با سفله گویی به لطف و خوشی
فزون گرددش کبر و گردن¬کشی
چو دست از همه حیلتی درگسست
حلال است بردن به شمشیر دست…»(۱)
و اما بعد:
همه می¬دانیم و به تجربه برایمان ثابت شده که جنگ تحمیلی ۸ ساله علیرغم خسارت¬های مالی و جانی بسیار و تبعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن که ملت صبور و قهرمان ایران هنوزاهنوز بهای آن را می¬پردازند، برایمان فواید و آثار مصونیت¬بخش بسیاری داشت.
از جمله اینکه باید خود را در برابر تهاجمات دشمن آماده کنیم. این آمادگی صرفاً تجهیز ارتش و سپاه و نیروهای انتظامی به پیشرفته¬ترین جنگ¬افزارهای جنگی نبود بلکه حفظ باورهای انقلابی و اسلامی است که فداییان میهن، انقلاب و اسلام را برانگیخت.
و اینکه درس مقاومت را باید از کلاس اول تا دانشگاه و از مسجد و حسینیه تا بازار و از کوچه و خیابان تا گلزار شهدا دنبال کنیم و روحیه مردم انقلابی ایران را قوت بخشیم تا اگر بار دیگر دشمن یا دشمنانی قصد تجاوز یا حرکات ایذایی نظامی به خاک وطن و یا امنیت فردی و جمعی ما داشته باشند بدانند که به قول فردوسی: (ادامه…)