• print
یادداشت سردبیر” اسماعیل عسلی” ۲۹ آبان ۹۵

یادداشت سردبیر
اسماعیل عسلی
زیارت قبول
روز گذشته خبر توقف نزدیک به یکصد هزار زائر ایرانی در مرز مهران در صدر اخبار داخلی قرار داشت. این عده که اغلب فاقد ویزا بودند و به امید عبور از مرز و سوء استفاده از تساهل و تسامح مسئولین گیت های خروجی به این شهر رفته بودند مشکلات زیادی را برای افراد مستقر در ستاد ویژه و نیروهای انتظامی و اهالی شهر مهران و حتی مرزداران عراقی ایجاد کردند و خودشان نیز در شرایطی قرار داشتند که تأمین غذا و بهداشت و محل اسکان و خوابشان نیز با مشکل مواجه شد. ضمن این که تعدادی از افراد وارد شده به عراق نیز به لحاظ این که ویزا نداشتند دستگیر شده و عودت داده شدند و برخی نیز در بازداشت هستند.
وقتی تمامی این خبرها را در کنار هم قرار می دهیم به این نتیجه می رسیم که با توجه به ارادت قلبی و تاریخی مردم ایران خصوصاً شیعیان به اهل بیت پیامبر بویژه سرور و سالار شهیدان حتی اگر چندین برابر این جمعیت نیز در چنین مناسبتی راهی کربلا شوند جای تعجب ندارد اما کسانی که مسئول برنامه ریزی برای اعزام زائرین هستند باید هم به ظرفیت های مرزی خودمان و هم عراق توجه لازم داشته باشند. آنچه برای شیعیان در چنین مناسبتی حائز اهمیت است مدیریت رفت و برگشت زائرین با نظم و ترتیب و کیفیت و امنیت و بهره مندی معنوی بالاست.
اولاً مناطق تعیین شده برای اعزام زائرین شامل مهران، چزابه و شلمچه هر کدام ظرفیتی مشخص دارند. از این رو هجوم مهاجران خصوصاً با خودروهای شخصی آن هم در شرایطی که هوای خوزستان غبارآلود است برای شهرهای کوچک مرزی که امکانات بالایی ندارند ایجاد مشکل می کند. ضمن این که حرکت با خودروهای شخصی احتمال سوانح جاده ای را بالا می برد و معمولاً کسانی که با خودرو شخصی به شهرهای مرزی می روند احتمال می دهند که بتوانند در مهران و چزابه و شلمچه ویزا بگیرند. در حالی که برای جای پارک هم مشکل دارند. این هجوم مشتاقانه همچنان ادامه دارد و هر چه به اربعین نزدیک تر می شویم اوج می گیرد و به قفل شدن ساز و کارهای اندیشیده شده برای ساماندهی زائرین منجر می شود و خستگی به تن خدمتگزارانی می ماند که شبانه روز مشغول کار و فعالیت بوده اند.
برنامه ریزی و ساماندهی برای ثبت نام و صدور ویزا و خدمات رسانی به تقریباً دو میلیون زائر کار ساده ای نیست و به نظر می رسد که برای سال آینده اولاً ثبت نام ها باید زودتر شروع شود و چند روز قبل از اربعین نیز پایان یابد تا هیچ کس دو روز مانده به اربعین به امید دریافت ویزا یا عبور از مرز بدون ویزا راهی مناطق تعیین شده نشود و ثانیاً ارزیابی درستی از تعداد زائرین وجود داشته باشد به گونه ای که با ظرفیت ها و امکانات خدماتی و بهداشتی و شرایط آب و هوایی عراق نیز همخوانی داشته باشد.
عشق به امام حسین (ع) را باید با نظم و ترتیب و مقررات به هم آمیخت تا مأموران مرزی و نظامی عراق نیز خاطره ی خوشی از زائران ایرانی داشته باشند و بخشی از وقت آنها صرف دستگیری زائرین فاقد مجوز ایرانی نشود و به مخدوش شدن چهره ی ایرانی ها نیانجامد. باید در نظر داشت که جلوگیری از حرکت زائرین فاقد ویزا توسط نیروهای نظامی عراق صرفاً با هدف تضمین درآمد مالی ناشی از دریافت حق ورود از هر زائر صورت نمی گیرد، بلکه چون عراق کشوری است که در حال حاضر با یک جنگ داخلی روبرو است و احتمال ورود افراد وابسته به داعش از کشورهای همسایه وجود دارد و این مسأله برای آنها حائز اهمیت شایانی است. لذا ناگزیر به اعمال مراقبت های چند لایه هستند که البته به نفع زائرین ایرانی هم هست. برای عراقی ها مهم نیست که چه جمعیتی برای زیارت راه می افتد بلکه آنها وظیفه دارند در وهله ی اول میزبان خوبی برای زائران باشند و امنیت و بهداشت آنها را در طول مسیر تأمین کنند و به موازات آن از امنیت خودشان نیز مطمئن باشند. بدون تردید اگر این روند تداوم داشته باشد مردم جنوب عراق هر ساله میزبان میلیون ها زائر خواهند بود که البته برای آنها درآمدزایی دارد، لذا باید امکاناتی فراخور زائرین فراهم کنند. امکاناتی که در شأن ایرانیان باشد و از این سو نیز مسئولین ستادها در ایران نباید شاخص ها را در سطح حداقل نگه دارند و کیفیت را فدای کمیت کنند و از همه مهمتر این که باید تصویر خوبی از شخصیت و منش ایرانی ها در ذهن عراقی ها بر جای بماند از این رو باید مراقبت شود که حتی یک نفر هم بدون ویزا از مرز عبور نکند. اگر کسی واقعاً اهل معنویت باشد و عاشق امام حسین (ع) باشد باید اهل منطق و قانون هم باشد. اگر قرار باشد ورود و خروج در یک منطقه ی مرزی فاقد حساب و کتاب باشد، زمینه ی سوء استفاده خصوصا برای بیگانگان فراهم می شود.
سخت گیری ها درگیت های خروجی و دروازه های مرزی باید به اندازه ای باشد که همه از این که بتوانند بدون ویزا و حساب و کتاب خارج شوند و بازگردند، قطع امید کنند.
استقبال بی نظیر چند میلیونی ایرانی ها از زیارت اربعین ایجاب می کند که در راستای حصول اطمینان از تأمین بهداشت زائران اطلاعات دقیقی از کاستی های بهداشتی و بیماری های رایج در شهرها و روستاهای عراقی واقع در مسیر حرکت وجود داشته باشد و زائرین نیز از این نظر توجیه باشند و نگاه به این قضیه و مسایلی از این قبیل با توجه به افق های پیش روی این مناسبت در سال های آتی باید جدی تر باشد چرا که بازتاب آن تأثیر زیادی روی داوری عمومی پیرامون انگیزه ها و تدبیر و قدرت سامان بخشی دست اندرکاران راهپیمایی اربعین خواهد داشت. خصوصاً این که برخی رسانه های خارجی با پشت گرمی دلارهای نفتی وهابی ها مترصد هستند تا چنین فرصتی را برای شیعیان به تهدید تبدیل کنند و از آن بهره برداری نمایند.
ناگفته پیداست که هر جا پای جمعیتی عظیم، سرشار از احساس و عاطفه و شیفته و عاشق به میان می آید، نظم و ترتیب و قاعده و قانون باید میدان داری کند و کمیت و کیفیت پا به پای هم پیش بروند و هر گاه مشکلی پیش آمد کیفیّت بر کمیّت مقدم باشد و همه به هم بگوییم زیارت قبول. چرا که حتی مردمی که در خانه یا محل کار یا بیمار و گرفتار هستند و توفیق حضور در راهپیمایی اربعین را نداشته اند نیز در چنین ایامی دلشان ساکن کربلاست.

Comments are closed.