• print
سرمقاله “محمد عسلی” ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

سرمقاله
محمد عسلی
سال نو مبارک
خوانندگان گرامی، عزیزان همکار مطبوعاتی، مردم شریف ایران قهرمان
سلامی چو بوی خوش آشنایی را در شرایطی تقدیم حضورتان می¬کنم که سال ۹۶ را عنقریب پشت سر می¬گذاریم.
سالی که به اقتصاد مقاومتی مربوط شد و ملت قهرمان ایران به ویژه کارمندان و کارگران و نیروهای خدماتی، کشاورزی و صنعتی با مشکلات مالی عدیده¬ای روبه¬رو بودند.
سالی که علیرغم امضای سند توافقنامه برجام توسط رئیس جمهور سابق آمریکا، رئیس جمهور جدید آن ترامپ با غوغاسالاری مدام بر علیه برجام سخن راند و آن را بدترین توافقنامه آمریکا دانست؛ لذا در تشدید تحریم¬های جدید اقدام نمود و دو بار برجام را با اما و اگرها و مشروط به شرایطی تحت فشار اتحادیه اروپا و افکار عمومی ملت¬های جهان تأیید نمود و اعلام کرد بار دیگر آن را تأیید نخواهد کرد و از برجام بیرون می¬آید مگر آنکه در آن اصلاحاتی انجام گیرد.
سالی را پشت سر گذاشتیم که شاهد وقایع ناگوار از دست دادن جمعی از هموطنانمان در حادثه آتش¬سوزی و تصادم کشتی نفتکش سانچی و سقوط هواپیمای ITR شرکت آسمان به مقصد یاسوج بودیم.
سالی که تظاهرات و اعتراضات مردمی ملت ایران بر علیه فسادهای مالی و اخلاقی، تبعیض، بیکاری و فقر با سوء استفاده افرادی برانداز تحت تأثیر القائات رسانه¬های خارجی به خشونت کشیده شد و تبعات ناگواری از خرابی و زد و خورد با نیروهای پلیس انتظامی را به دنبال داشت.
سالی را پشت سر گذاشتیم که افشاگری¬های دادستانی تهران و مسئولان قوه قضاییه پیرامون اختلاس¬های میلیاردی جدید در شرکت نفت، صندوق بازنشستگان، بیمه و دیگر موارد افکار عمومی را تحت تأثیر مدیریت ضعیف بعضی بانک¬ها و ادارات و نهادها قرار داد.
سالی را پشت سر گذاشتیم که دوباره نرخ برابری ارز با دلار دچار نوسان سنگین شد و پول ملی باز هم در برابر ارز خارجی کاهش یافت و نرخ دلار نزدیک به پنج هزار تومان در صرافی¬ها اعلام گردید.
سالی را پشت سر گذاشتیم که حمایت¬های ایران در سوریه و عراق برای آزادسازی شهرهایی که از این دو کشور توسط داعش اشغال شده بود جواب داد و شهرها یکی پس از دیگری آزاد شدند و سردار سلیمانی پایان حکومت داعش را در سراسر جهان اعلام کرد.
سالی را پشت سر گذاشتیم که زلزله کرمانشاه موجب کشته و زخمی شدن صدها نفر از مردم بی¬گناه و هموطنان عزیزمان شد و داغی سنگین بر دل ملت ایران نهاد.
سالی که زلزله¬های پیاپی در استان¬های جنوبی بویژه در کرمان نگرانی¬های بسیاری را رقم زد.
سالی را پشت سر گذاشتیم که ایران مرکز رایزنی¬های سیاسی و اقتصادی بسیاری از سران کشورهای جهان بویژه کشورهای آسیایی و آفریقایی بود و در این میان قراردادهای دو جانبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بین سران کشورها و دیگر سران کشورها به امضاء رسید.
سالی را پشت سر گذاشتیم که بسیاری از پروژه¬های عمرانی بویژه در راه¬سازی، همراه با افتتاح خطوط قطارهای داخلی و مراکز بهداشتی و فرهنگی به بهره¬برداری رسید.
سالی را پشت سر گذاشتیم که دشمنی¬های ولیعهد شهرت¬طلب عربستان با ایران و ایران-هراسی سرفصل اخبار رسانه¬های جهان شد.
سالی را پشت سر گذاشتیم که بار دیگر ملت قهرمان ایران با حضور یکپارچه در راهپیمایی¬های ۲۲ بهمن و ۲۹ دی¬ماه اتحاد و وحدت خود را به نمایش گذاشت.
سالی را پشت سر گذاشتیم که در اواخر اسفندماه سه تن از وزرای راه، کار و تعاون اجتماعی و صنعت و معدن در مجلس استیضاح شدند و دوباره در سمت قبلی¬شان ابقا گردیدند.
در هر صورت با تمامی فراز و فرودها و سختی¬ها و تنش¬های داخلی و خارجی سال ۹۶ را به پایان بردیم بدان امید که بهار سال ۹۷ نقطه امیدی برای رفع خشکسالی¬ها و خشک¬ورزی¬ها باشد. سالی که تجربه¬های گذشته درسی به مدیران و دست¬اندرکاران نظام دهد که آنچه مهم است رضایت مردم برای یک زندگی آزاد و سالم است که مسلماً رضایت خدا را هم به دنبال خواهد داشت.
ما به زودی وارد سالی نو می¬شویم. سالی که همه ما را برای داشتن امنیت و زندگی سالم-تر مقید و موظف به قانونمداری، اخلاق حسنه در تعاملات اجتماعی و رعایت مقررات و عمل به باورهای خوب می¬کند.
سال جدید، سالی است که می¬باید به درخت تجربه¬های گذشته و قدیمی پیوندی نو بزنیم. پیوندی که بتواند ریشه¬ها را حفظ کند اما طراوت و تازگی محصولات را بدون آفت¬های ارضی و سماوی شاهد باشیم.
و اما بعد:
دست¬اندرکاران روزنامه عصر مردم از همان ابتدای انتشار که هم¬اکنون قریب به ۲۳ سال از استمرار آن می¬گذرد در تلاش بوده¬اند با ارائه خبرهای شفاف راوی وقایع و رویدادها و نیز ارائه دهنده نقطه نظرات بزرگان دین، دانش و فرهنگ و سیاست و اقتصاد باشند و با حفظ استقلال از چپ¬روی و راست¬روی بپرهیزند و اعتدال را که نشانه¬ای از بی¬طرفی و گرایش به عدالت است را وجهه همت خود قرار دهند و با هیچ حزب، گروه، دسته و یا جمعیتی تبانی یا توافق نکنند و صرفاً به منافع ملی، حفظ حدود و ثغور مملکت، آزادی و استقلال و مقابله با نفوذ اجنبی بپردازند و به انقلاب اسلامی که حاصل خون هزاران شهید، جانباز، آزاده و رزمنده است وفادار بمانند و در صورت لزوم دست خاطیان و خیانتکاران را رو کنند که رسالت مطبوعاتی ما جز این نیست که در تنور افکار عمومی و روشنگری وقایع و رویدادها اقدام کنیم در حد بضاعت و محدودیت¬هایی که قانون مطبوعات برایمان در نظر گرفته است.
به هر تقدیر اذعان می¬کنم که اگر نبود حمایت¬های معنوی و تشویق¬های خوانندگان گرامی به ادامه کار انگیزه¬ای برای ماندن در این کار که با سختی¬های بسیار همراه است را نمی¬داشتیم.
ضمن تبریک سال نو و نوروز باستانی به تمامی خوانندگان گرامی و ملت شریف ایران رجاء واثق دارم در آینده¬ای نه چندان دور درهای رحمت الهی بر دلمان گشوده خواهد شد و مزد تلاش¬های خود را از خداوند متعال خواهیم گرفت آنچنان که خود در قرآن کریم فرموده است: «ان الله لا یضیع اجرالمحسنین» [خداوند اجر نیکوکاران را ضایع نمی¬کند.] ما کجا باور می-کردیم که سرسخت¬ترین دشمن ما همسایه¬ها توسط دشمن بزرگ دیگر ما از پای در آید و خداوند ۸ سال دفاع ما را بی¬ثمر نگذارد. آینده را چه دیدی؟ خدا با ماست اگر ما با خدا باشیم.
والسلام

Comments are closed.