• print
سرمقاله “محمد عسلی” ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

سرمقاله
محمد عسلی
دشمنان ما را دست کم نگیرند
ما سالی را پشت سر می¬گذاریم که هم نعمت داشتیم و هم زحمت. باران¬های سیل¬آسا و به موقع نعمت بودند و سیل و زلزله و تحریم و کرونا زحمت. زحمت¬ها گاه آسیب زننده¬اند، گاه مصونیت بخشند و گاه هر دو را با هم دارند. ما از گدارهای سخت و سربالایی های مرتفع بارها عبور کرده¬ایم. با توشه و بی¬توشه. در ترسالی و خشکسالی با کم و زیاد. ما نسل برزخیم هم در آستانه جهنم بوده¬ایم و هم در آستانه بهشت تاریخ به ما مقاومت و دفاع را به خوبی آموخته و از دروغ و ریا بیزارمان کرده است.
سال ۹۸ را با تمامی سختی¬ها و غم¬ها و عزاداری¬هایش پشت سر گذاشتیم عزیزانی چون سردار دلها سپهبد شهید سلیمانی را از دست دادیم اما دوباره روح بالنده و قلب تپنده او را به دست آوردیم و بار دیگر با شهادت او به وحدت کم¬نظیر رسیدیم.
تحریم¬های سخت و جانفرسای اقتصادی و جوسازی¬ها و تهدیدهای نظامی را پشت سر گذاشتیم و به دشمنان آموختیم که کار ما تمام نشده و کماکان تیری به چشم آنانیم و استخوانی در گلویشان.
ما روزگاری را با دفاع از سرزمین و جان و مال و ناموس هموطنان مقابل نوچه آمریکا صدام با افتخار سپری کردیم و در شرایطی که دیگر توان ادامه جنگ نداشتیم بعد از گذشت چند سال چنان تجدیدقوا کردیم که شدیم ابرقدرت منطقه و جلوی ترک¬تازی¬های آمریکا ایستادیم. ما برای دفاع از ستمدیدگان امپریالیسم خونخوار در عراق، یمن، سوریه، لبنان، فلسطین، افغانستان، بحرین، عربستان، نیجریه، ونزوئلا و… پرچم انقلاب اسلامی را به اهتزاز درآوردیم و به زعم نتانیاهو مزدور صهیونیست¬ها شدیم یک امپراطوری و به زعم بی¬بی¬سی با هلال شیعه در نیمکره شمالی شب مسلمانان تحت ستم را روشن کردیم. ما اقتصاد بدون نفت و تحریم¬های همه جانبه جهانی را پشت سر گذاشتیم و توطئه¬های پرهزینه آمریکا و متحدان غربی¬اش را در سرتاسر نوارهای مرزی خنثی کردیم.
ما غده¬های سرطانی اختلاس و آقازادگی را از پیکره تن بیمار کشور بیرون آوردیم و هم-اکنون در تلاشیم بازمانده¬های سلول¬های سرطانی را تخلیه کنیم. ما، یعنی ایران توانستیم در زمین و هوا و دریا قدرتی از شجاعت و ایثار نشان دهیم که تمامی پایگاه¬های نظامی آمریکا در کشورهای همسایه را پیوسته در خوف و اضطراب بداریم و همیشه ترامپ رئیس¬جمهور آمریکا را در دوراهی جنگ یا صلح به چانه¬زنی وا داریم. ما توانستیم در جبهه دوگانه سیل و زلزله نیروهای امدادرسانمان را به گونه¬ای باورمند کنیم که در عمق گِل¬آلود سیلاب¬ها از زلزله¬های مخوف نهراسند.
ما توانستیم در شرایط سخت تحریم که دشمنان تمامی راه¬های عبور را بر رویمان بستند به کشورهای همسایه مواد غذایی، بهداشتی، پوشاکی، سیمان و مصالح ساختمانی صادر کنیم، همان دشمنانی که ۸ سال به طمع تصرف خرمشهر و اهواز با ما جنگیدند و در پایان حتی یک وجب از خاک میهن عزیزمان را نتوانستند تسخیر کنند.
ما نقش تأثیرگذار خود را در معادلات جهانی به غرب و شرق جهان تحمیل کردیم و نه تنها در انزوا نماندیم که بعضی کشورها را به انزوای سیاسی کشاندیم تا در یمن نتوانند جنگی را که به مردم مظلوم آن دیار تحمیل کردند به پایان برند و برنده شوند علیرغم میلیاردها دلاری که صرف خرید اسلحه و سلاح¬های مدرن و پیشرفته کردند، کاری از آنها برنیامد، آری سال ۹۸ را با تمامی سختی¬هایش پشت سر گذاشته¬ایم و اینک تمامی مردم ما در جنگی ناخواسته مقابل بیماری همه¬گیری چون کرونا مقاومت می¬کنند و پزشکان و پرستاران و دستیاران آنان در این جنگ سخت شبانه¬روز برای بهبودی بیماران جانفشانی می¬کنند و دیری نخواهد پائید که با پیروزی از این جنگ بیولوژیک هم خلاص خواهیم شد و پزشکان پرتلاش و متخصص ما پرچم افتخاری دیگر را به اهتزاز درخواهند آورد.
دشمنان ما را دست¬کم نگیرند. ما مار گزیده¬ایم و به سموم افعی¬ها مصونیت داریم. کرونا باشد یا هر بلای دیگری مقابل آن می¬ایستیم حتی اگر باعث شود درهای ورودی مراکز معنوی، فرهنگی و آموزشی ما برای مدتی بسته شوند، درهای قلبمان بازند و باورهایمان به ما قوت قلب می¬دهند. ما را دست کم نگیرید.

یادداشت
محمد عسلی
دروغ¬های کرونایی
وقتی هدف وسیله را توجیه کند، دروغ هم وسیله¬ای واگیر می¬شود که گوینده و شنونده آن را به عادتی بیمارگونه شبیه کرونا درگیر می¬کند تا علیرغم اینکه می¬داند آنچه را که می¬گویند و یا می¬شنود دروغ است اما باور می¬کند و با آن باور خود را تسلی می¬دهد، مثل چله کمان بدون تیری که مدام کشیده شود و به سوی هدف شلیک گردد و پرتاب کننده تصور کند به هدف می¬زند.
خبرهای دروغ تفسیرها و تحلیل¬های دروغ را القاء می¬کنند به عنوان مثال وقتی اعلام شد که در ایران کرونا آمده و نقطه آغازین آن در قم بوده است و دولت جمهوری اسلامی برای آنکه انتخابات را برگزار کند، اعلام نکرده است و یا چرا همانند چین که ووهان را قرنطینه کرد، قم را قرنطینه نکرد و این خبر از آغاز شروع کرونا تاکنون در رسانه¬های خارجی به عنوان یک ضعف مدیریتی شدید مدام تفسیر و تحلیل می¬شوند تا افکار عمومی مردم ایران را به این مسئله توجه دهند که دولتمردان ایران توجهی به سلامت مردم ندارند و حرف و حدیث¬های مکرر دیگر که همگان از آن بااطلاعند. اما همین اتفاق اخیراً در فرانسه رخ داده که دولت فرانسه در وضعیت اسفبار اپیدمی کرونا انتخابات برگزار نموده لیکن هیچ رسانه¬ای آن را برای دولت فرانسه اشکال و ایراد نگرفته. چرا؟
چون روش خبرپراکنی رسانه¬های مخالف با جمهوری اسلامی یک بام و دو هوایی است بدین معنی که آنها به دنبال هر بهانه¬ای برای ضربه زدن به نظام، امنیت و روان مردم ما هستند و کاری ندارند که در دیگر کشورها چه می¬گذرد. نکته مهمتر آنکه متولیان رسانه¬های دروغین فارسی زبان دشمن به قصد جداسازی اقشار مختلف مردم ما و برهم زدن وحدتی که در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری یک ضرورت است تیر سمی خبری خود را به سوی روحانیت رها می¬کنند حتی اگر تنی چند از طلاب جوان در لباس خدمت به میدان آمده باشند و در کمک¬رسانی به مردم دریغ نکرده باشند آنها را مسخره می¬کنند.
نکته مهم¬تر آنکه این همه پزشک، پرستار و دیگر اعضای فعال در بیمارستان¬ها و درمانگاه¬ها به صورت شبانه¬روزی به معاینه و مداوای بیماران کرونایی عاشقانه مشغولند به گونه¬ای که تنی چند از این عزیزان به علت بیماری کرونا جان به جان آفرین تسلیم کرده¬اند و در شرایط سخت تحریم یک لحظه مأیوس و ناامید نشده¬اند اما مدام رسانه¬های دشمن آنها را ضعیف و ناتوان می¬خوانند و امکانات ناچیز کشورهای همسایه¬ای را به رخ ما می¬کشند که بیماران لاعلاج آنها برای معالجه به ایران می¬آیند و با صرف هزینه¬های گران بهبود می¬یابند.
متأسفانه حجم اخبار مغرضانه و مسموم کننده رسانه¬های معاند خارجی و بعضاً داخلی به حدی زیاد است که خطر بر هم زننده روان مخاطبانشان از خطر دلواپسی کرونا به مراتب بیشتر است و شوربختانه¬تر آنکه بعضی از افراد خودشیفته و نادان این خبرهای کذب و راست و دروغ درهم را در فضاهای مجازی می¬چرخانند و تصور می¬کنند شیر شکار کرده¬اند.
خودزنی از این بدتر نمی¬شود که بعضی افراد جاهل، فرصت¬طلب، ناراضی و عقده¬ای به دست خود امنیت روانی، اقتصادی و پزشکی خانواده¬هایشان را هم به خطر می¬اندازند و در پایان به درد چه¬کنم گرفتار می¬شوند.
بی¬شک وقتی یک شبکه خبررسانی اجیر شده تنفرپراکنی می¬کند و برای این کار پول می¬گیرد. هیچ نقطه قوتی به چشمش نمی¬آید و اگر هم ببیند لاپوشانی می¬کند مبادا نانش و نایش بریده شود.
به هر تقدیر ما که شاهدیم چه کسانی در لباس خدمت واقعاً از جان گذشته خادمند و چه کسانی خائن، باید به هوش باشیم فریب روباه¬های پیر را نخوریم و آواز و رقص آنان که همانند یک پیش غذای مسموم است فریبمان ندهد. خدایی که تاکنون حافظ ملت ایران بوده و این ستمدیدگان از امپریالیست¬های شرق و غرب را قوت بخشیده و به آنان اراده مقاومت و دفاع مشروع داده از این بلای بزرگ هم رهایی خواهد داد. شک نکنیم که «اگر خداوند اراده کند کاری بشود، به یک لحظه بسیار کوتاه می¬شود» این سخن خدا در قرآن است و ما مسلمانیم و به این آیات باور داریم.
محکم باشیم و با اقتدار و عزت این سال پرماجرا را که در بسیاری بلاها به ما مصونیت بخشیده پشت سر گذاریم و به امید دیدار با بهاری جانفزا و روح پرور غم¬ها را به فراموشی بریم و کمبودها را نادیده بگیریم تا با قناعت که گنج نهفته باور ماست شادی و شادمانی را به خانه بریم و علیرغم خواست دشمنان در تحقق اهداف سرنوشت¬ساز خود که نجات دهنده واقعی است به استقلال، آزادی و امنیت همه جانبه بیاندیشیم و از هیچ قدرتی نهراسیم زیرا می¬دانیم و در تاریخ خوانده¬ایم که چه بسا امپراطورهای بزرگ، فرعون¬ها، نمرودها، چنگیزها، تیمورها، ناپلئون¬ها، هیتلرها و شاهان بزرگ و کوچک آمدند و رفتند، ترامپ و امثال او هم می¬روند آنچه باقی می¬ماند ایران است، ایران سربلند، با عزت و آزاد و مستقل و ما و نوادگان و آیندگانمان که بر اساس باور و ایمانمان ایثار و مجاهدت کرده¬ایم و حتی برای آزادی و رهایی ملت¬های دیگر مسلمان از مال و جان و آبرو مایه گذاشته¬ایم و افرادی چون سردار شهید و بزرگوار سلیمانی و سلیمانی¬ها را سپر بلای مظلومان کرده¬ایم.
ما بسیار قدرتمندتر از آنیم که دشمنان تصور می¬کنند، قدرت ما در اقتصاد آسیب¬پذیر ما نیست، قدرت ما در باور و عزم جوانان ماست که آینده ایران و جهان با اراده و عزم آنان رقم می¬خورد.
ما آموخته¬ایم که در «پنجه اقتدار مردان/ نبود گرهی که وا نگردد»
دروغ¬های کرونایی را هر چند با راست آمیخته باشند باور نکنیم و اگر کمبود و یا کم¬کاری در بعضی موارد سراغ داریم با بهترین روش¬ها اطلاع¬رسانی کنیم. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم دشمنان قسم خورده¬ای داریم که چشم دیدار استقلال و قدرت نظامی ما را ندارند چه همسایه باشند و چه هزاران کیلومتر دورتر از ما طمع به ذخائر و گنجینه¬های زیرزمینی ما دارند. به آنچه می¬دانیم و باور داریم عمل کنیم نه آنچه دشمنان ما می¬گویند. ما همه می¬دانیم دشمن دوست نمی¬شود.
والسلام

Comments are closed.