• print
سرمقاله “محمد عسل” ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

سرمقاله محمد عسل ۱۹ مرداد ۱۴۰۰
کرونا و واسطه ها

کرونا و واسطه ها وجه تشابه زیادی با هم دارند بیماری کووید۱۹ با ویروسی که مدام جهش می کند علاوه بر مرگ و میرها و ترس از بیماری که در دل مردم ایجاد کرده مشکلات اقتصادی بسیاری را دامن زده و دولت ها و مردمان را به درد چه کنم گرفتار نموده به گونه ای که واکسن ها هم صد درصد پاسخگو و تأثیرگذار نیستند.
ورشکستگی و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها با شیوع و همه گیری بیماری کرونا امروز عمده مشکل اصلی کشورهای جهان است که تاکنون گریزی و گزیری از آن به انجام نرسیده است.
واسطه هایی که چون ویروس کرونا به جان مردم و اقتصاد کشور ما افتاده اند در واقع علاوه بر دامن زدن به گرانی و تورم علنی و آشکار و بعضا در خفا حتی در زیر پله و حیاط خانه هایشان هم کالا و مواد مصرفی احتکار کرده اند تا در فرصت مناسب با نرخ چند برابری به فروش برسانند برای واسطه ها فرقی نمی کند سکه و شمش طلا در گاوصندوق هایشان مخفی کنند یا کیسه های سیمان را در انبارهای دور از دسترس. یک تلفن با نام و یا بی نام کافی است تا مغازه داری به ترحم و به صورت مساعدتی در اختیار شما گذارد و به شما بگوید فلان جنسی که می خواهی فقط این فرد دارد و شماره اش هم این است. زنگ بزن و بگو فلانی شماره را به من داده آن وقت توسط پیک برایت می فرستد.
شما مبلغ اعلامی را بدون چک و چانه به حساب و یا شماره کارت فردی که قطعا فروشنده اصلی نیست واریز می کنی تا اجناس قاچاقی که ممکن است؛ درصد کمی از قیمت بازار هم ارزان تر باشد برایت ارسال شود، بدون آنکه ضمانتی در صحت و درستی و کارایی داشته باشد.
این است وضعیت بازارهای مجازی و پنهان، وقتی نفس گیر شدی و دیگر روح و روان سالمی نداشتی به وضعیتی بدتر از بیماری کرونا مبتلا می شوی که دیگر اکسیژنی هم نفست را چاق نمی کند و طبیبی هم به بالای سرت سرک نمی کشد.
واسطه ها نه مالیات پرداخت می کنند، نه باور و اعتقادی به دین و اسلام دارند، نه عِرق ایرانی بودن دارند و نه اشتغالزایی می کنند. آنها از صفر تا صد فعالیت های زیرزمینی و روزمینی خود را مدیون عدم نظارت دستگاه های دولتی هستند که اگر قرار باشد بازرس غیرمسئول و یا قابل خریدی هم به تورشان بخورد دم و دود او را می بینند و خلاص می شوند.
دیروز کلیپی در فضاهای مجازی پخش شد که رهبر کره شمالی وزیر اختلاسگر خود را با احترام تا لبه پرتگاه مشایعت کرد و او را اعدام نمود تا برای بقیه فرصت طلبان درس شود…
و امروز یا باید جامعه در قانونمندی و همکاری با دولت در جهت پیشگیری از فساد همراه شود تا همه چشم باشند و مسئول و به مصداق کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیه» جامعه به سلامت در مسیر طبیعی داد و ستدها و تعاملات به پیش رود و یا باید شمشیری بران روی گردن خطاکاران و مجرمان قرار گیرد تا بشود گفت: انقلابی عمل کردیم.
اگر فساد در دربار پهلوی ها جاری و ساری بود و طایفه هزار فامیل برای سوءاستفاده آزاد بودند اما بازرسان شاهنشاهی در ادارات مو را از ماست می کشیدند و وقتی برای رسیدگی سر می زدند مو بر تن مدیران سیخ می شد.
با وعظ و پند و اندرز و سخنرانی مفسدین شناسایی و مجازات نمی شوند. باید به طور مخفی از میان مردم مؤمن و مشتاق در هر شهر و روستا افرادی انتخاب شوند صرفا برای شناسایی واسطه ها با ارائه نام و نشان و مدارک لازم تا با یک حرکت جهادی و انقلابی بتوان ماسک را از چهره رانت خواران و فرصت طلبان زالوصفت واسطه ای برداشت، انبارهای مخفی آنان را حتی اگر در زیرزمین خانه هایشان باشد شناسایی کرد، در آنها را گشود و رسوایشان نمود.
اگر آب از سرچشمه ها هم گل آلود شد و فردی نابکار در لباس خدمت خیانت کرد با هر مقام و سمتی هم رابطه نزدیک داشت او را مجازات کنیم تا بقیه حساب کارشان را بکنند.
نکته مهم تر آنکه بعضی وقت ها قانون از کجا آورده ای مشکل گشاست. چگونه یک کارمند جزء اداره بازرگانی و یا اداره ای دیگر توانسته هزاران برابر حقوق دریافتی ماهانه اش ملک و املاک و سرمایه جمع کند؟
در مورد سلامت قضات هم می توان به میزان دارایی آنها توجه کرد. وزراء ، مدیران کل و مسئولان پست های کلیدی هم نباید از نظر بازرسان دور بمانند.
اگر بازرسان دلسوز، خادم، کارشناس و آگاه به امورات مدیران ارشد رسیدگی کنند آن وقت معلوم می شود چه کسی خادم ملت بوده و چه کسی خائن.
ممکن است داروی بیماری کووید۱۹ در آینده کشف شود و یا واکسن ها جواب دهند اما از ابتدای خلقت تا انتهای قیامت و برچیده شدن انسان از روی کره زمین آیه شریفه والعصر حاکی از خسران و خسارت و اشتباه انسانست مگر آنکه حق طلب باشند و صبور هیچ انسانی بدون تربیت صحیح و نظارت حق طلب و صبور نمی شود. اگر درست تربیت کنیم فاسد نخواهیم داشت مشکل عمده را باید در آموزش و پرورش جستجو کرد.
والسلام

Comments are closed.